На даному етапі «Революції гідності» Самооборона Майдану – це понадпартійне об’єднання, створене для захисту українців, яке продовжує свою діяльність задля досягнення результатів боротьби протестувальників, контролю виконання вимог Майдану та побудови нової країни, за яку поклали життя Герої Майдану.
Загони Самооборони почали формуватися на Михайлівській площі в Києві з власної ініціативи протестувальників після силового розгону Євромайдану 30 листопада 2013 року.
07.02.2014 року комендатура Самооборони Майдану оголосила про створення і розширення Всеукраїнської структури самооборони по всій Україні.
11.02.2014 керівник Самооборони Майдану Андрій Парубій підписав Наказ №1 «Про основні засади організації «Самооборони Майдану»
«Самооборона Майдану» є всеукраїнським понадпартійним громадським рухом, який ставить перед собою такі завдання:
1. Зберегти суверенітет та єдність України.
2. Відстояти європейський вибір України.
3. Захистити права і свободи громадян.
4. Чинити спротив діючому злочинному режимові до повного його усунення.
«Самооборони Майдану» є добровільним громадським формуванням, що діє на основі самоорганізації, громадянської солідарності та координації діяльності структур різного рівня. «Самооборони Майдану» координує свої дії виключно з Штабом національного спротиву на центральному рівні.
Головні функції «Самооборони Майдану»:
1. Активна протидія намаганням режиму встановити в Україні повноцінну диктатуру
2. Захист громадянських прав українців, а саме права на чесні вибори та мирний протест.
3. Протидія імперським впливам Кремля.
4. Боротьба з проявами корупції та свавілля чиновників.
5. Очищення влади від кримінальних та антиукраїнських елементів.
6. Підтримання громадського порядку та територіях, вільних від режиму, а також розширення таких територій.
7. Підтримка та захист нових ефективних практик громадського урядування на територіях, вільних від режиму.
Дотримання основних положень «Самооборони Майдану» є обов’язковим для всіх учасників. Умисне їх порушення карається виключенням з «Самооборони Майдану».
Структура ”Самооборони Майдану ”
Базовою структурною одиницею «Самооборони Майдану» є сотня, що налічує від 70 до150 осіб. Сотні можуть створюватись за територіальним та за екстериторіальним (профільним) принципом. Головна структурна одиниця сотні — десяток (рій) 8-12 осіб, які в свою чергу можуть об'єднуватись у чоту (3-4 рої).
Обласний штаб «Самооборони Майдану» координує діяльність сотень на рівні області та є зв'язковою ланкою між сотнями, районом та Центральним Штабом.
Районний Штаб «Бережанської Самооборони Майдану» створюється з метою координації діяльності організації, які знаходяться в межах району при умові існування 3-х і більше сотень, і підпорядковується Обласному штабу.
Центральний Штаб «Самооборони Майдану» - планує та координує всеукраїнську діяльність районних та обласних штабів «Самооборони Майдану». До Центрального Штабу входять Керівник «Самооборони Майдану», його заступники по напрямках, Виконавчий комітет.
До повноважень Керівника «Самооборони Майдану» належать - управління загальнонаціональною структурою «Самооборони Майдану», визначення стратегічних напрямків розвитку організації, призначення керівників обласних штабів, реєстрація сотень, зупинка діяльності структур, що порушують Основні засади.
Створення Бережанської Самооборони Майдану
Відповідно до наказу керівника Самооборони Майдану Андрія Парубія від 11.02.2014 р. Б. №1 «Про основні засади організації «Самооборони Майдану» 13 лютого 2014 р. Б. в м. Бережани було створено «Бережанську самооборону майдану ім. Героїв Лисоні», про що було видано відповідний наказ від 13.02.2014 р.Б. № 1 «Про створення Бережанської самооборони майдану». Керівником самооборони обрано Олега Захарківа.
Наказам від 16 лютого 2014 р. Б. № 3 «Про затвердження складу Бережанської самооборони майдану ім. Герої Лисоні» затверджено чисельний склад Районного Штабу «Бережанської Самооборони Майдану ім. Герої Лисоні» в кількості 14 осіб.
Наказам від 17 лютого 2014 р. Б. № 4 «Про затвердження складу роїв
Бережанської самооборони майдану ім. Героїв Лисоні» було створено 13 роїв, а саме:
- рій «Орли»;
- рій «Альфа»;
- рій «Шершуни»;
- рій «Сіроманці»;
- рій «Курінь»;
- рій «Чумаки»;
- рій «Отамани»;
- рій «Бандерівці»;
- рій «Козаки»;
- рій «Шершуни»;
- рій «Соколи»;
- рій «Домінанта».
- рій «Дикі;.
Під час кривавих подій на Майдані у м. Києві Бережанська Самооборона Майдану упродовж певного часу утримувала цілодобову охорону заблокованих будівель, а саме: Бережанської районної державної адміністрації, Районної прокуратури та інших. Завдяки таким заходам вдалося зберегти цілим та неушкодженим народне майно від мародерства та підпалів. До організації патрулювання на об’єктах та по місту Бережани залучалися працівники Бережанського РВ УМВСУ, ветерани Афганістану та озброєні мисливці. Цілодобове патрулювання проводилось до тих пір, доки не стабілізувалася ситуація в державі.
Відділи самооборони створені в кожному населеному пункті Бережанського району.
З метою створення єдиної форми відзнак та прапору «Бережанської самооборони майдану ім. Героїв Лисоні», та належної ідентифікації членів організації було затверджено прапор «Бережанської самооборони майдану ім. Героїв Лисоні» та інші розпізнавальні знаки, які повинні були використовувати у своїй роботі самооборонці.
Відповідно до наказу заступник керівника Київського штабу Самооборони майдану Василя Рожка від 26 лютого 2014 р. Б. «Про зміни в роботі самооборони майдану», з метою забезпечення порядку і безпеки людей на території Бережанського району були внесені зміни в роботі Бережанської самооборони майдану, а саме;
- починаючи з 26 лютого 2014 р. Б. бійцям Бережанської самооборони майдану ім. Героїв Лисоні наказано призупинити будь які дії пов’язані із проявами агресії;
- здати в штаб Самооборони майдану кийки, бити та інші предмети захисту;
- заборонено захоплення адмінбудівель, установ, організацій тощо;
- проводити патрулювання, чергування та інші заходи із забезпечення безпеки громадян виключно із представниками Бережанського РВ УМВСУ в Тернопільській області з відкритими обличчями, без застосування масок і кийків.
Починаючи з 3 березня 2014 р. Б. Бережанська Самооборона Майдану проводить патрулювання, чергування та інші заходи із забезпечення безпеки громадян виключно із представниками Бережанського РВ УМВСУ в Тернопільській області.
З метою ведення роботи на на більш якіснішому рівні, відстоювання принципів, задекларованих на Майдані, під час засідання штабу Бережанської Самооборони 5 травня 2014 р. прийнято рішення про розширення функцій та повноважень організації, внесено суттєві зміни в склад штабу Самооборони, засновано референтури та визначено їх обовязки. Керівним органом організації є Штаб, який очолює керівник. Окрім голови організації, до його складу входять керівнки відповідних референтур, командир взводу, командири відділів швидкого реагування та патрульно-постової служби, керівник Служби Безпеки. Чисельний стан членів організації станом на 01.07. 2014 р. становить 69 осіб.
Організація постійно розширює свої функції та напрямки роботи, у зв’язку із чим ведеться робота по створення референтури з питань люстраційно-аналітичної роботи тощо.
Прикінцеві положення
1. Повноваження та функції штабів будуть визначені окремим Положенням. До моменту остаточного оформлення структури Центральним штабом призначаються координатори на місцях.
2. Структури «Самооборони Майдану» діють лише в системі вертикального підпорядкування вищестоящих органів «Самооборони Майдану».